Számos érdekesség derült ki a Magasház bontásáról
Számos érdekes és eddig ismeretlen részlet derült ki a Belügyminisztérium és az Önkormányzat közötti szerződésből, a bontáshoz szükséges pénzt ugyanis még csak most kapja meg a város. 2016 december 31-ig kell lebontani az épületet és 2017 jauár végéig kell elszámolni. A pénzt (támogatást) csak jövő év végéig használhatja fel Pécs.
Azt eddig is tudtuk, hogy egy kormánydöntés szerint 1 milliárd 256 milliót utal a Belügyminisztérium Pécsnek a bontásra. Azért segítenek Pécsnek, mert egyrészt a városnak erre nem lenne pénze, másrészt, mert úgy ítélték meg, hogy ezzel (vagyis a bontással) jelentősen javulna a pécsiek biztonságérzete.
A pénzt azonban vissza kell fizetnie a városnak, a támogatási szerződés ugyanis kiköti, hogy a felszámolási eljárás során a bontás költségeit érvényesítenie kell az önkormányzatnak.
Most azonban megszereztük a Belügy és az Önkormányzat közötti szerződést és azt az úgynevezett “adatlapot is“, ami azt szabályozza részletesen, hogyan kell elvégezni a feladatot. Az öt legérdekesebb pontot szedtük össze.
1. Jövőre lebontják?
A pénz (támogatás) 2016 december 31-ig szól, eddig kell végezni a bontással. 2017 január végéig pedig részletesen el kell számolni mindennel.
2. Vissza kell fizetni a pénzt
A szerződés úgy szól, hogy a “támogatott kötelezettséget vállal arra, hogy a bontás költségeit érvényesíti a felszámolási eljárás során, és a behajtható összeget a megtérüléstől számított 30 napon belül a központi költségvetés részére visszafizeti”.
3. Annyi törmelék lesz szintenként, mint egy kisebb ház
560 köbméter építési törmelék les szintenként (!). Ez rengeteg, kb egy kisebb háznak felel meg. A törmeléket a Megyeri tér felé fogják majd elteherautózgatni 3 tengelyes, 10 tonnás monstrumokkal. A teherautók a Hungária útról vagy a Tüzér utca felől fognak behajtani a bontási területre.
4. Mindent felmérnek és dokumentálnak előzetesen
Erről már korábban is írtunk, de most részletek is kiderültek. Eszerint a 25 emeletes környékén álló épületek (és lakások is), valamint a szállítási útvonal mentén álló lakásokban is pontos állapotfelmérést kell készítenie a városnak, a tulajdonossal/közös képviselővel alá kell íratni.
5. Háromféleképpen is lehet majd bontani a Szellemházat
Vágókoronggal (gyémánt illetve vídia vágóéllel is), nagynyomású vízsugárral, de akár össze is lehet roppantani az elemeket. Bármelyik technológia esetén használhatnak lángvágót is – gázhegesztővel.
Ha valakit részletesebben is érdekelnek ezek a dokumentumok, akkor a szerződést ide kattintva, az adatlapot pedig ide kattintva tudja elolvasni és letölteni.
Számos érdekesség derült ki a Magasház bontásáról
Forrás: okpecs.hu